Šonedēļ pieredzējām īstu ziemu, un jaunākās sinoptiķu prognozes liecina, ka janvāra otrajā pusē Latvijā gaidāms vēl bargāks sals. Aukstā laikā mobilo telefonu akumulatori izlādējas ātrāk, tāpēc esam vairāk pakļauti riskam palikt bez sakariem pašos nepiemērotākajos mirkļos. Mobilo sakaru operatora BITE tehnoloģiju eksperti ir apkopojuši padomus, kā pagarināt mobilā telefona akumulatora darbību, testējot arī neparastākās tā uzlādes iespējas.
Mobilā telefona akumulatorā notiek ķīmiskas reakcijas, kas nodrošina tā darbību un veiktspēju. Aukstums palēnina šos ķīmiskos procesus, tāpēc, kad termometra stabiņš nokrītas zem nulle grādiem pēc Celsija skalas, akumulators izlādējas ātrāk.
Interneta vidē video pamācību veidā ir pieejamas daudz un dažādas idejas, kā uzlādēt mobilos telefonus. Piemēram, sociālajā medijā “Youtube” tehnoloģiju entuziasti iesaka uzlādēt ierīces, savienojot lādētāja vadu ar banānu* vai kartupeli**. Pieejami arī video paraugdemonstrējumi, kuros tiek mēģināts uzlādēt mobilo telefonu ar cilvēka ķermeņa radīto elektrisko strāvu, izveidojot pašdarinātu lādētāju no divām sudraba monētām, papīra un metāla saspraudes***.
BITES tehnoloģiju eksperti ir izmēģinājuši minētās metodes praksē un secinājuši, ka tās nav efektīvas – šādos oriģinālos veidos telefonu uzlādēt tomēr nevar. Tāpēc, ja ikdienā jebkurā laikā un jebkurā vietā vēlies izbaudīt visas priekšrocības, ko sniedz mobilie telefoni, ir jāmeklē citi risinājumi, ko piedāvā modernās tehnoloģijas.
Brīvdabas lādētāji jeb “power bank”
Brīvdabas lādētāju priekšrocība ir iespēja tos vienmēr paņemt līdzi, tādējādi izvairoties palikt bez sakariem visnepiemērotākajā brīdī. Izmēru ziņā tās var būt gan vienkāršas kastītes, kuras var pievienot mobilajam telefonam ar vadu, gan vizītkartes lieluma vienreiz izmantojami lādētāji.
Svarīgi ņemt vērā, ka brīvdabas lādētāja uzlādes jaudai ir jābūt līdzīgai mobilā telefona oriģinālā jeb tā dēvētā “sienas lādētāja” jaudai, kuru, lai uzlādētu mobilo telefonu, pievienojam rozetei un elektrotīklam. Tad mobilais telefons lādēsies ierastajā laikā un tā akumulators netiks sabojāts.
Lielākā daļa brīvdabas lādētāju nodrošina līdz 2-3 pilnas mobilā telefona uzlādes, bet ir arī tādi, kas ļauj uzlādēt ierīci pat 10 reizes. Taču tie ir ievērojami lielāki izmēra ziņā nekā standarta lādētāji. Tāpēc ikdienā parocīgāk izmantot kompaktāko variantu.
Jāpiebilst, ka ar brīvdabas lādētājiem var uzlādēt arī citas ierīces – skaļruņus, planšetdatorus un pat videokameras. Savukārt atsevišķos skaļruņu modeļos ir iebūvēta arī brīvdabas lādētāja funkcija, tādējādi apvienojot divas noderīgas ierīces vienā.
Saules baterija
Lai arī saules baterijas ierasts izmantot, piemēram, enerģijas ieguvei mājokļu apsildīšanai, ūdens uzsildīšanai un citām mājsaimniecībā svarīgām lietām, BITES tehnoloģiju eksperti uzsver, ka tās var vienlīdz efektīvi izmantot arī mobilā telefona lādēšanai.
Izmēru ziņā saules baterija var būt gan kā mobilā telefona vāciņš, gan kā lielāka, saliekama plāksne. Jo lielāka saules baterija, jo vairāk saules enerģijas tā spēj uzņemt un nodot mobilajai ierīcei, kuru plānots uzlādēt. Turklāt, ja šī baterija ir kā saliekamas plāksnes formā, to var ērti piestiprināt, piemēram, pie mugursomas.
Protams, šis dabai draudzīgais enerģijas ieguves veids nav lēts. Jāņem vērā arī, ka tā darbību ļoti lielā mērā ietekmē laikapstākļi, un ziemā Latvijā saule spīd gaužām maz. Tajā pašā laikā vasarā saules baterija ir lieliska alternatīva brīvdabas lādētājiem.
Auto telefona lādētājs
Ikdienā lielu daļu laika pavadām kustībā tostarp – automašīnā. Iegādājoties īpaši šim nolūkam paredzētu lādētāju jeb vadu, mobilo telefonu var lādēt arī ceļā. Tiesa, šajā gadījumā jāatceras, ka lai nebojātu mobilā telefona akumulatoru, šī vada uzlādes jauda nedrīkst būt lielāka par “sienas” lādētāja jaudu.
Jāpiebilst, ka dažkārt, vienlaikus automašīnā lādējot telefonu un izmantojot navigāciju, tā akumulatora uzlādes līmenis var palikt nemainīgs vai pat samazināties. Iemesls – mainīgās strāvas padeves dēļ automašīnas lādētājs nespēj nodrošināt telefona akumulatora uzlādei nepieciešamo jaudu. Tāpēc, lādējot telefonu automašīnā, ierīci ieteicams izslēgt.
Kā uzlādēt mobilo telefonu ātrāk un pagarināt tā akumulatora mūžu?
Lai uzlādētu mobilo telefonu ātrāk, tam uzlādes laikā ir jābūt izslēgtam vai arī ir jāaktivizē “lidojuma režīms”. Savukārt lai tā akumulators ikdienā kalpotu ilgāk, jāņem vērā vairāki būtiski priekšnoteikumi:
• Bieži vien ražotāja automātiski iestatītais mobilā telefona ekrāna spilgtuma līmenis ir pārāk augsts un lieki tērē ierīces enerģiju, tāpēc noregulē to manuāli.
• Izslēdz mobilās aplikācijas, kas darbojas fonā, piemēram, “Facebook”, “Instagram”, e-pasts, dažādas laikapstākļu noteikšanas aplikācijas u.c.
• Aktivizē ierīcē enerģijas taupības režīmu.
• Kad neizmanto Wi-Fi, deaktivizē šo režīmu. Pretējā gadījumā mobilais telefons meklēs tuvākos pieejamos bezvadu tīklus, lieki tērējot ierīces enerģiju.
• Pastāv uzskats, ka, lādējot mobilo telefonu ilgstoši, piemēram, visu nakti, tas uzlādēja labāk. Gluži pretēji – šādi telefona akumulators nolietojas vairāk, bet tā lādētāja uzlādes kvalitāte samazinās. Tāpēc lādētāju no telefona atvieno tad, kad ierīce paziņo, ka tā ir pilnībā uzlādējusies.
***Paraugdemonstrējums, kura mobilais telefons tiek lādēts ar cilvēka ķermeņa radīto elektrisko strāvu:
Par BITI:
BITE jau vairāk nekā desmit gadus nodrošina Latvijas iedzīvotājiem mūsdienīgus, inovatīvus, viņu vajadzībām atbilstošus mobilo sakaru pakalpojumus. Tīkla infrastruktūras un pakalpojumu attīstībā uzņēmums ik gadu investē aptuveni 10% apgrozījuma. Šobrīd BITEI visā Latvijā ir 800 bāzes stacijas un 37 klientu apkalpošanas centri. Jaudīgais BITES 4G internets ir pieejams jau 99% valsts iedzīvotāju.